top of page

O Schronisku

     Schronisko zostało uruchomione w sierpniu 2015 w miejscowości Paryż w Gminie Pokój. Było kontynuacją przytuliska dla zwierząt założonego przez Janinę Taluniewicz które działało od 1997 roku w Opolu, przy ulicy Ligudy 12. Zlokalizowane jest w otoczeniu natury z dala od budynków mieszkalnych.

      Średnio przebywa u nas około 100 zwierząt.  Schronisko działa pod numerem 16063401. Kontrole z Inspektoratu Weterynaryjnego w Namysłowie potwierdzają dobre warunki zapewniane naszym zwierzętom.

 

        Przyjmujemy psy od osób prywatnych oraz od gmin. W roku 2016 przyjęliśmy 59 zwierząt. Aktywnie organizujemy adopcje i wiele z naszych zwierząt znajduje nowe domy. W tym roku oddaliśmy 23 zwierzaki. Sprawdzamy miejsca do których trafiają nasi podopieczni. Wymagane jest podpisanie szczegółowej umowy zapewniającej dobre warunki życia zwierząt. Kierownikiem schroniska jest Pani Katarzyna Szydłowska pracująca w Fundacji od 2009 roku.

        Schronisko składa się z 6 dużych wybiegów, do których psy mają swobodny dostęp w dzień i w nocy. Posiadamy 5 osobnych wydzielonych kojców przeznaczonych na kwarantanny. Dodatkowym pomieszczeniem jest kociarnia z wyjściem do ogrodzonej woliery. Koty mogą wychodzić na zewnątrz kiedy tylko maja na to ochotę. 

 

      3 największe wybiegi posiadają wejścia do pomieszczeń, które podczas mrozów są ogrzewane. Pozostałe dwa wybiegi posiadają kojce i ciepłe budy, w których zwierzęta chronią się podczas złej pogody. Wybiegi są duże, otoczone ogrodzeniami betonowymi oraz siatkowymi o wysokość 2m. Bardzo ważne przy jego budowie było zachowanie widoku na pola przynajmniej z jednej strony. Wydaje nam się, że psy tak jak ludzie lubią spojrzeć w przestrzeń. Na każdego psa w przeliczeniu wypada około 7 metrów kwadratowych wybiegu.

        Każda część ogrodzenia jest zabezpieczona przed podkopywaniem. Jest to konieczne w celu uniknięcia ucieczek szczególnie przez nowe zwierzęta. Po roku funkcjonowania w nowym miejscu nie zdarzają nam się już ucieczki.  Jest jeden pies dla którego żaden płot nie stanowi problemu. Potrafi wspiąć się na 2 metrowe ogrodzenie i spacerować po szczycie. "Uciekinier" może uciec, jednak wcale nie ma na to ochoty.

 

        Kojce i wybiegi są codziennie sprzątane. Zbieramy nieczystości, przemywamy podłogi i wymieniamy koce oraz posłania. Codziennie wydajemy karmę suchą lub mokrą i uzupełniamy wodę w miskach. 

 

bottom of page